В громадах варто провести вибори?

Мар’янівська громада — єдина в Кіровоградській області, яка не ухвалила бюджет на цей рік. За нього не голосують 13 з 22 депутатів, які входять у групу "Розвиток громади". Вони вимагають від голови зняти його преміювання на час дії воєнного стану та ухвалити програму допомоги ЗСУ. Голова громади припускає – група депутатів хоче лобіювати свої інтереси у земельних питаннях.

Скандал в Мар’янівській громаді. Голова рубає гілку, на якій сидить?

У Мар'янівській громаді 15 сіл, в яких понад п’ять тисяч жителів. «Поки живуть відповідно до бюджету попереднього року, – говорить голова громади Андрій Флоря. – Це дозволяє законодавство, але це не зовсім добре, бо ціни і мінімальні зарплати змінилися, і коштів не вистачає на покриття деяких статей».

За словами голови, бюджет, який пропонують затвердити – 84 мільйони гривень, на 14 більше, ніж торік. "Зокрема не вистачає на харчування у навчальних закладах, не вистачає на опалення дитячого садочка, не вистачає на заробітну плату нашим працівникам", — говорить він.

За словами Андрія Флорі, депутатська група висуває вимоги, але справа в земельних питаннях, які хочуть контролювати депутати: "З усіх цих питань завуальовано одне-єдине – це земля, це власні їхні інтереси, які вони й лобіюють".

Голова депутатської групи "Розвиток громади" Вадим Дроган ці звинувачення відкидає: "У нашій групі є і вчителі, і підприємці, тобто люди зібралися не з якихось фінансових чи робочих питань, а ті, в яких є одна думка стосовно розвитку громади. Але за три роки такого розвитку ми не бачимо".

Передусім вимагають від голови зняти його преміювання на час дії воєнного стану та ухвалити програму допомоги ЗСУ. "Треба шукати якийсь вихід, — вважає Вадим Дроган. – Щоб законним шляхом ми могли допомогти кожному, хто звертається. На останній сесії до нас прийшов хлопець, який служить у ЗСУ, і попросив допомоги на антидронову рушницю, яка коштувала 100 з чимось тисяч. Рішення прийняти ми не змогли".

Голова громади Андрій Флоря пояснює, що мають програму підтримки ЗСУ: "Ще у 22-му році ми ухвалили програму допомоги військовим, де передбачили 500 тисяч гривень. У цьому році ми розробили іншу програму, яка стосується допомоги військовим пораненим та сім’ям загиблих. На жаль, сесія не відбулася, програма на цей час ще не ухвалена. У цій програмі передбачено майже два мільйони гривень".

«Програма допомоги ЗСУ у Мар’янівській громаді не діє, – говорить директорка благодійного фонду "Вузлик" Ірина Крочак. – Збираємо кошти, проводимо ярмарки, робимо концерти, і купуємо одяг, взуття. По суті, у громаді діє три благодійних осередки, і жоден із них не має можливостей якось достукатися і допроситися допомоги, передбаченої програмою!"

Заступник голови обласної адміністрації Сергій Шеремет пояснює: «Законодавство зобов’язує ухвалити бюджет у грудні. Якщо цього не зроблено, передбачається фінансування тільки захищених статей видатків: зарплата, енергоносії, медикаменти».

Ситуацію коментує юристка Євгенія Захарченко: «Згідно із законом "Про місцеве самоврядування в Україні", якщо сесійні засідання не відбуваються раз у квартал, а розгляд земельних питань – раз на місяць – це підстава для дострокового припинення повноважень місцевої ради, також депутати можуть висловити недовіру сільському голові. Конфлікт можна було б вирішити перевиборами. Але, знову таки, ми впираємося у те, що воєнний стан і дострокові вибори поки неможливі. Однак, якщо знімуть голову навіть через голосування двох третин депутатів, то його обов'язки виконуватиме секретар. Верховна Рада має змінити виборче законодавство і дозволити місцеві вибори на територіях, де не ведуться бойові дії».


Надрукувати   E-mail